Moto Kuryelerin Görevleri

Kurye günümüzde son derece önemli meslek dallarından bir tanesidir. Hem alıcı tarafından hem de gönderici tarafından beklenilen üstün kurye hizmetleri için vasıflı ve nitelikli personellerin görevlendirilmesi gerekmektedir.

Kuryelik oldukça zor bir iştir. İş hayatında birçok insana hizmet götürmek ve çalışma disiplini gibi ödevleri olan kuryeler, ideal olarak görülen çalışma prensiplerine ve ekip çalışmasına uyumlu olmalıdır.

Moto kurye ise diğer kuryelere göre daha yetenekli ve güvenilir olmalıdır. Dağıtım ve teslimat konularında bilgi ve tecrübe son derece önemlidir.

Hal böyle olunca söz konusu şehir ile ilgili şehir içi yer-yön hafızası, lokasyon bilgisi gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekliliktir.

Motor Kuryelerde Aranılan Özellikler

Motor kurye aynı zamanda çok iyi bir sürüş yeteneğine sahip olmalıdır. Üstün sürüş yeteneği ve araç kullanma kabiliyeti kuryelikte en önemli kriterlerdendir.

Öte yandan her meslekte olduğu gibi belirtilen eğitim düzeyine sahip, sağlıklı ve çevik, güler yüzlü, saygılı ve iletişim kabiliyeti yüksek personellerin üstün hizmet sunması gerekmektedir.

Güvenilir olmak kuryelikte ilk koşuldur. Emanet edilen ve kuryenin sorumluluğunda bulunan paketi dosya ve evrak gibi kargoların taşınmasında aktif rol alınmalı ve sorumlulukların bilincinde olunmalıdır.

Kuryelik Yapmak İçin Gerekli Kriterler

Motorlu kurye şirket tarafından tahsis edilen motosikleti kullanmayı ve idare etmeyi bilmelidir. İhtiyaçlara ve beklentilere nokta atışı hizmetler vererek alıcı ve gönderici ile etkili iletişimler sunmalıdır.

Kuryeler gece kuryeleri, ekspres kuryeler gibi farklı iş kollarına da ayrılabilir. Öte yandan tahsis edilen üniformayı en iyi şekilde taşıyarak kurumsal kimliği en iyi şekilde temsil etme görevi de yine kuryelerden beklenilen özelliklerdendir.

Güler yüzlü olmak ne kadar önemliyse, aynı zamanda işini ciddiyetle yaparak prensip sahibi olmak da o denli önemlidir.

İşleyişte ve aktif operasyon süreçlerinde iş etiği çerçevesinde insan ilişkilerinin geliştirilmesi ve bağlı bulunulan taşıma şirketini bu yönde temsil etmesinin altı çizilmektedir.

Motorlu taşıtları kullanabilmek için gerekli olan en önemli kriter ise ilgili ehliyete sahip olma ve aktif motosiklet kullanabilmektedir.

Hızlı olmak son derece önemlidir. Ancak aynı zamanda trafik kurallarına uyarak diğergam ve özverili olmak da kuryelerin nitelikleri arasında olmalıdır.